Dlaczego czarno-biała fotografia też jest piękna?

Kolor jest wszystkim, lecz czerń i biel są czymś więcej.

Dominic Rouse – brytyjski fotograf

PB274261-Edit_2-Edit_3-Edit_tonemappedKolory otaczają nas na co dzień. Zachwyca natura, która pełna jest najróżniejszych barw – czy to niebieskie i różowe kwiaty, czy czerwone i żółte, jesienne liście. Przyzwyczailiśmy się, że fotografia wiernie oddaje rzeczywistość.

W 1861 roku James Maxwell wykonał pierwsze, kolorowe zdjęcie, co niewątpliwie było wielkim przełomem. Od tamtej chwili technologia dążyła do tego, aby wydruk jak najwyraźniej oddawał wszelkie barwy.

Obecnie, widząc czarno-białe zdjęcia, kojarzą się ona raczej ze starymi czasami, kiedy aparaty nie pozwalały na kolory albo były zbyt drogie. Niektórzy twierdzą nawet, że w czerni i bieli fotografują głównie artyści. Jest w tym nieco prawdy, ponieważ nie decydując się na kolor, znacznie większą uwagę zwraca się na inne elementy.

IMG_3045

 

Jak fotografia czarno-biała wpływa na odbiór obrazu?

Podkreśla emocje – bardzo często czarno-białe są portrety, ponieważ wtedy więcej można zobaczyć na twarzy modela czy modelki; również więcej ukazywać będą niekolorowe zdjęcia z wydarzeń, np. ślubu i komunii, gdzie pełno jest emocji, które dzięki brakowi rozpraszających barw, wydają się być bardziej widoczne.

Ukrywa jedno, a pokazuje coś innego – na kolorowych zdjęciach główną uwagę zwraca się właśnie na barwy; ich usunięcie pozwala zobaczyć kontrast, zupełnie inne szczegóły zdjęcia i być może zamiast na czerwone łodzie stojące na brzegu, PB274582-Editzwrócisz uwagę na osobliwą granicę pomiędzy jasnym piaskiem na plaży a ciemnymi falami.

Ujawnia więcej szczegółów – m. in. fakturę, czyli coś, na co nie zwrócilibyśmy uwagi na kolorowym zdjęciu… ponieważ zwyczajnie nie byłoby tego widać; ale teraz – możesz przyjrzeć się dokładnie kamiennej skarpie nad morzem czy drewnianym belkom, z których został wykonany domek na plaży

Fotografia cyfrowa pozwala już przed ekranem monitora zdecydować czy zdjęcie będzie miało kolory. Oczywiście, nie można wszystkiego zamieniać na czarno-białe, ponieważ niektóre sytuacje wręcz potrzebują barw.

Jak by wyglądało nasz życie, gdybyśmy ich nie widzieli? Warto jednak odkryć inne spojrzenie na świat.

 

A Wy – które zdjęcia wolicie? Czarno-białe czy emanujące wszystkimi barwami tęczy? 🙂

 

 

Komentarze użytkowników Facebooka

Komentarze innych użytkowników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *