12 wigilijnych potraw i nasza świąteczna tradycja

Zaraz rodzina się zjedzie
Prawie gotowe są śledzie
Pachnie kapusta z grzybami
Więc usiądźcie wespół z nami
I poczęstujcie się barszczem
Znajdziecie pierogi z farszem
I obok rumiane takie
Są uszka! I kluski z makiem
A pod pierzynką marchewki
I majonezu poszewki
Skromnie ryba się ukrywa…

Toż to uczta jest prawdziwa!

Julia Stencel

***

Święta to specjalny czas w roku, który w każdym kraju, a nawet w każdej rodzinie, spędza się nieco inaczej. W Hiszpanii, na przykład, ludzie spotykają się głównie po to, żeby razem zjeść uroczysty obiad. W tym dniu nie wręcza się tam prezentów, ponieważ według tradycji robi się to dopiero w Święto Trzech Króli.

U nas, ta uroczysta kolacja jest tak naprawdę kolejnym pretekstem do spotkania się. Przyjęło się, że każda rodzina przygotowuje jedną albo dwie potrawy, które potem znosimy na wspólny stół. Według tradycji potraw jest zawsze 12, choć co roku są nieco inne. W tym roku były:

 1. Barszcz czerwony z uszkami
 2. Zupa grzybowa
 3. Ryba po grecku
 4. Karp
 5. Pierogi z kapustą i grzybami
 6. Bigos z grzybami
 7. Fasola z czosnkiem
 8. Sałatka warzywna
 9. Śledź pod pierzynką
 10. Mak z migdałami
 11. Pieczone jabłka z miodem i cynamonem
 12. Pierniki i kompot z suszu

Posiłek zaczynamy od podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie życzeń. Następnie zasiadamy do wigilijnej kolacji. Razem z dziećmi jest nas tak dużo, że nie starcza miejsca przy jednym stole, mimo że jest naprawdę długi. Ale to nie problem, bo młodsi po pochłonięciu kilku (albo kilkunastu) pierogów, szybko znajdują sobie inne zajęcie. Wtedy wszyscy starsi swobodnie mogą usiąść i rozmawiać.

Dzieci tymczasem przygotowują jasełka. To już nasza tradycja od paru lat. Przeważnie przedstawienie po kilku próbach wystawiane jest przed wszystkimi na żywo, ale w tym roku powstał film, który potem został wyświetlony rzutnikiem na ścianie. Było mnóstwo zabawy i niewątpliwie wszyscy się dobrze bawili. 🙂

Na koniec jest rozdawanie prezentów, które Mikołaj podrzuca pod choinkę akurat wtedy, kiedy dzieci nie ma w pokoju. Mamy zwyczaj, że aby otrzymać swój prezent, trzeba zaśpiewać kolędę. Tak naprawdę wszyscy śpiewają razem i dzięki temu robi się naprawdę świąteczna atmosfera.

Większość z przygotowanych w tym roku potraw możecie zobaczyć na zdjęciach. Czy wyglądają smakowicie? 🙂 

Komentarze użytkowników Facebooka

Komentarze innych użytkowników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *